Terapia kompulsywnego objadania się, leczenie napadowego objadania się, hipnoterapia w kompulsywnym objadaniu się

Kompulsywne/napadowe objadanie się

Napadowe objadanie się często jest sposobem radzenia sobie z emocjami. Tłumione, wyparte, ukrywane emocje są niewygodne i niekomfortowe. Osoba często sama nawet nie zdaje sobie sprawy z tego co czuje, ale szuka sposobu na poprawę samopoczucia. Chwilową przyjemność przynosi najedzenie się – często nawet wtedy, gdy nie jest głodna. Z czasem jedzenie staje się automatycznym sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami. Czasami jest to sposób na rozładowanie trudnych emocji, a czasem wręcz nagroda. 

Na czym polega kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to niekontrolowane spożywanie dużych ilości jedzenia mimo osiągnięcia uczucia sytości. Osoba często robi to w samotności i kryjąc się przed bliskimi, ponieważ wstydzi się tego. Zaburzenie to charakteryzuje się okresami nasilonej  skłonności do objadania się  z okresami kontrolowania spożywanych ilości jedzenia. Przejadanie się jest przeplatane z okresami trzymania restrykcyjnych diet dla wyrównania bilansu kalorycznego i utrzymania w miarę stałej wagi. Osoba napadowo objadająca się ma fałszywe poczucie kontroli/władzy i towarzyszce temu niskie poczucie własnej wartości. Często jest w złym stanie psychicznym spowodowanym brakiem kontroli nad jedzeniem. Może odczuwać złość, nienawiść, smutek, rezygnację oraz mieć z tego powodu zaniżoną samoocenę i uczucie braku kontroli. Często też ma poczucie winy spowodowane ukrywaniem się i oszukiwaniem bliskich.

Przyczyny kompulsywnego objadania się

Głównym czynnikiem wpływającym na rozwijanie się zespołu kompulsywnego objadania się jest stan emocjonalny. Często u osób napadowo objadających się można zauważyć niskie poczucie własnej wartości i perfekcjonizm. Napadowe objadanie się, tak jak i każde inne zaburzenie odżywiania ma podłoże psychologiczne i najczęściej wynika z niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych w okresie dzieciństwa. Głód miłości, ciepła, bliskości, zrozumienia, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Jedzenie staje się próbą zapełnienia pustki emocjonalnej.

Na czym polega terapia kompulsywnego objadania się?

Terapia tego typu zaburzeń odżywiania polega na uświadomieniu i przepracowaniu uczucia emocjonalnego „głodu”, a także przekonań na temat jedzenia, które często pochodzą z okresu dzieciństwa. Częścią terapii jest również spotkanie z Wewnętrznym Krytykiem, który jest tą częścią Ciebie, która krytykuje, jest niezadowolona i przez którą czujesz się niewystarczająco dobra taka, jaka jesteś. Podczas terapii pracujemy nad nowymi – wspierającymi przekonaniami, nawykami związanymi z jedzeniem i nowym sposobem myślenia. Gdy znika emocjonalny „głód”, znika potrzeba dostarczania sobie przyjemności z nadmiarowego jedzenia. Relacja z jedzeniem staje się prawidłowa.

Co jest celem terapii kompulsywnego objadania się?

Celem terapii kompulsywnego objadania się jest pokochanie siebie takiej, jaką jesteś. Nieidealną, ale wystarczającą, by z szacunkiem traktować siebie i swoje ciało. Karmić je pożywieniem, które je odżywi i dostarczy wszystkich składników potrzebnych dla zdrowia w ilości optymalnej dla niego. Kiedy kochasz siebie, nie chcesz już więcej nagradzać się czy karać jedzeniem lub jego brakiem. 

Gdzie leczy się kompulsywne objadanie się?

Aby skorzystać z hipnoterapii w kompulsywnym objadaniu się zapraszam do dwóch gabinetów:

Leczenie kompulsywnego objadania się Wrocław/terapia kompulsywnego objadania się Wrocław – Gabinet Hipnozy we Wrocławiu, Niedźwiedzia 4a/3D

Leczenie kompulsywnego objadania się Jeleniej Górze/terapia kompulsywnego objadania się w Jelenia Górze – Gabinet Hipnozy w Sosnówce, Liczyrzepy 49a

Leczenie kompulsywnego objadania się online/terapia kompulsywnego objadania się online

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *