Jestem Certyfikowanym Hipnoterapeutą OMNI Hypnosis Training Center oraz Coachem. Posiadam certyfikaty National Guild of Hypnotists (najstarsza i największa organizacja hipnozy na świecie), National Board Of Hypnosis Education And Certification (organizacja nadzorująca jakość edukacji i certyfikacji w dziedzinie hipnozy), Barw Umysłu oraz Renegade Hypnotist – Working with erotic and sexual hypnosis. Studia podyplomowe z Coachingu skończyłam na Uniwersytecie SWPS. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą trzech córek

Zaburzenia odżywiania

„Nie masz ciała takiego, jakie chcesz, ale takie, jakiego potrzebujesz” – Gilbert Renaud

Zaburzenia odżywiania są chorobą/symptomem, czyli symboliczną i biologiczną kompensacją trudnych, czasem traumatycznych przeżyć. To, co jest w nas nieuświadomione i zakopane głęboko w podświadomości, na zewnątrz objawia się jakimś zaburzeniem. Zapewne znasz osoby, które dużo jedzą, a pozostają szczupłe i osoby, które wiecznie odmawiają sobie jedzenia, próbują różnych diet, a mają nadwagę. To ich przeszłość i ich doświadczenia powodują to, jak reaguje ich ciało. Przyczyną kłopotów z utrzymaniem odpowiedniej wagi jest konflikt, który odgrywa się w podświadomości. Kiedy rozwiążemy problem, znika symptom. Zaburzenia odżywiania to: niedowaga, nadwaga, anoreksja, bulimia i ortoreksja.

Niedowaga

Niedowaga jest często bagatelizowana w porównaniu do nadwagi, choć jest ona chorobą, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, mającą swój początek w psychice. Osoba taka, pomimo spożywania posiłków w odpowiednich ilościach i porach, nie może osiągnąć prawidłowej wagi. Symptom ten dotyczy najczęściej osób, które utraciły kogoś bliskiego lub/i straciły poczucie bezpieczeństwa. To jest nieprzepracowana trauma, która powoduje symptom. To konflikt opuszczenia, w którym osoba czuje się narażona na agresję innych ludzi. Umysł takiej osoby dąży, by stała się mała, niewidoczna i nierzucająca w oczy. Kurczy się, by nie narażać na niebezpieczeństwo. Nie staje do walki, ale wybiera ucieczkę, czyli mechanizm chudnięcia. Chudość może być też podświadomą chęcią zostania porzuconym. Często dotyczy osób, które nie akceptują swoich rodziców czy partnerów i chcieliby się od nich uwolnić, ale nie wiedzą jak. 

 

Nadwaga

Symptom nadwagi najczęściej pojawia się wtedy, gdy dziecko przeżywa rozłąkę lub porzucenie przez matkę. Naturalną potrzebą każdego dziecka jest poczucie bezpieczeństwa, bliskość fizyczna, miłość, poczucie przynależności. Kiedy dziecko nie ma tego wszystkiego i musi samodzielnie sobie poradzić, stawić czoło sytuacji, w jakiej się znalazło, zaczyna przybierać na wadze, by mieć większą siłę, by pokazać swoją moc. Rozłąka dziecka z matką po porodzie czy pozostawienie dziecka przez jakiś czas bez opieki skutkuje konfliktem porzucenia. Umysł pomaga przetrwać temu dziecku, więc realizuje program „stań się duży, wtedy lepiej sobie poradzisz”. Również dzieci niedoceniane lub ignorowane przez swoich rodziców mają podobny problem z wagą. Czują się za mali, by rodzice ich zauważali, ich potrzeby są niezauważone, więc umysł podpowiada: „jak urośniesz, staniesz się bardziej widzialny dla rodziców” – i realizuje swój program wzrostu i nabierania ciała. Kolejną przyczyną nadwagi może być relacja z mężczyzną, która nie spełnia oczekiwań kobiety. Kobieta czuje się w niej skrzywdzona i podświadomie zagrożona, dlatego chroni się poprzez warstwę tłuszczu, odgradzając się od „przeciwnika” i stawiając jednocześnie dystans. Każda historia jest inna i każda osoba ma swój własny nierozwiązany podświadomy konflikt, który powoduje przyrost wagi, dlatego – by waga mogła wrócić do normy, należy odnaleźć przyczynę tego konfliktu.

Jak skutecznie schudnąć? Na sesji z moimi Pacjentami odnajdujemy przyczynę problemu, uleczamy ją i programujemy umysł na osiągnięcie nowej, odpowiedniej wagi. Kiedy konflikt w umyśle zostanie rozwiązany, nie ma już potrzeby „zajadania” emocji i waga automatycznie spada.

 

Anoreksja

Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które najczęściej dotyka nastolatek. Cierpią na lęk przed otyłością, który zaburza im postrzeganie swoich ciał. Wagę swojego ciała traktują jak wyznacznik poczucia własnej wartości. Problem jednak tkwi w tym, że waga dla anorektyczki nigdy nie jest dość niska, nigdy jej nie zadowala, a ciągłe jej zmniejszanie prowadzi do utraty zdrowia, a nawet do śmierci. Ważną kwestią dla osoby z takim symptomem jest wysiłek fizyczny, który umożliwia spalenie kalorii i pozbycie się kolejnych kilogramów. Treningi niestety często nie są dostosowane do możliwości odwodnionego organizmu, co jest kolejnym zagrożeniem dla zdrowia takiej osoby. Anoreksja często dotyczy dziewczyn, które mają konflikt z matką. Czują się nierozumiane, nieakceptowane i nieważne dla nich. Jest to coś, czego nie mogą strawić.

 

Bulimia

Bulimia najczęściej dotyczy osób, które w swoim życiu doświadczyły wydarzeń, które napawały je ogromną odrazą i wstrętem. Mogła to być zdrada, gwałt, upokorzenie czy odrzucenie przez bliskich. Badania pokazują również, że nastolatki, które chorują na bulimię, jako dzieci zostały nagle odsunięte od piersi i pozbawione pokarmu matki. Osoby z bulimią charakteryzują się brakiem poczucia własnej wartości i niezadowoleniem z własnego wyglądu. Nie potrafią panować nad własnymi emocjami i nad jedzeniem. Doświadczają z tego powodu poczucia winy i wstydu. 

 

Jak pozbyć się zaburzeń odżywiania? Jak wyjść z anoreksji? Jak pozbyć się bulimii?

Ponieważ anoreksja i bulimia tak często dotykają nastolatek, ważne jest zaangażowanie rodziców w rozwiązanie problemu dziecka. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Równoległa terapia dziecka i przynajmniej jednego rodzica jest niezbędna do rozwiązania problemu i trwałej zmiany.

 

Jak skutecznie schudnąć? 

Większość emocji i schematów, które mają wpływ na naszą (nad)wagę jest nieuświadomionych. Zaburzenia odżywiania to przekonania zgromadzone w Twojej podświadomości. To one regulują ilość tkanki tłuszczowej, według tych przekonań, niezależnie od tego czy podoba Ci się Twoje ciało, czy nie. Jeśli chcesz zmienić ciało, najpierw musisz zmienić przekonania i rozwiązać konflikty, które powstały na poziomie podświadomym. Kiedy emocje z przeszłości zostają uleczone, osoba czuje ulgę i wewnętrzny spokój. Już nie musi jeść ponad miarę, objadać się i mieć poczucie winy. Już NIE MUSI. Teraz może zaakceptować i pokochać siebie, by móc zrzucić to, czego jest za dużo.

 

Gdzie leczyć zaburzenia odżywiania?

Jeśli  i Ty masz problem z wagą czy zaburzeniami odżywiania, zapraszam Cię do jednego z moich gabinetów: Wrocław, ul. Legnicka 59a lub Sosnówka, ul. Liczyrzepy 49a. Pracuję również online, więc odległość nie ma żadnego znaczenia. Na sesji ze mną dotrzesz do przyczyny swojego problemu. Walka z wagą czy walka z jedzeniem nie rozwiązują problemu. To uświadomienie sobie konfliktu, zrozumienie go i rozwiązanie/uleczenie powoduje wyjście z problemu. Miej ciało, o jakim marzysz, miej życie, na jakie zasługujesz. Zadbaj o siebie i bądź szczęśliwy!