Pracoholizm, jak wyjść z pracoholizmu

Czym jest pracoholizm?

Pracoholizm jak i inne „…holizmy” (np. alkoholizm) jest pewnego rodzaju zaburzeniem, ucieczką. Jest to ucieczka od siebie i własnych emocji. Bywa odskocznią od osobistych problemów i może stanowić jedyną formę samorealizacji wobec niespełnienia w innych aspektach życia. 

Pracoholizm jest szkodliwym, nadmiernym, nałogowym, patologicznym zaabsorbowaniem pracą. Jest to przymus wykonywania pracy kosztem innych spraw. 

Mechanizm uzależnienia (obsesyjno-kompulsywnego) powoduje odczuwanie coraz silniejszego przymusu wykonywania pracy.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że pracoholizm ma więcej korzyści, niż przynosi strat. Przecież osoba, która więcej pracuje, więcej zarabia, ma uznanie szefa i wiekszą szansę na awans, jest uznawana za pracowitą, zaangażowaną, itd. Z tego też powodu pracoholizm jest często społecznie bagatelizowany. Koszty pracoholizmu wychodzą później w postaci pogorszenia zdrowia i relacji z bliskimi. 

Aktywność zawodowa

Praca jest jednym z ważniejszych aspektów życia każdego człowieka. Aktywność zawodowa jest  ważną aktywnością człowieka, która powinna być źródłem satysfakcji, samorealizacji, rozwoju osobistego i energii życiowej. Praca powinna być efektywna, a optymalnie pracujący pracownik powinien czuć radość, być towarzyski, umieć współpracować i cieszyć się nie tylko efektami, ale całym procesem prowadzącym do celu. Optymalnie pracujący pracownik nie boi się ryzyka, czasem popełnia błędy i uczy się na nich.

Kim jest pracoholik?

Pracoholik to najczęściej osoba niepewna siebie, mało kreatywna i efektywna, skoncentrowana na szczegółach. Najchętniej pracuje sama, ma tendencję do izolacji i marginalizacji, ma ograniczone relacje koleżeńskie i przyjacielskie. Jest motywowana strachem przed zwolnieniem, pomyłką czy porażką. Ma silną potrzebę aprobaty innych osób.

Pracoholik traci kontrolę i w sposób dysfunkcyjny kontynuuje swoją pracę, pomimo negatywnych konsekwencji w każdym aspekcie życia. Skutki te są odczuwalne w relacji partnerskiej, byciu rodzicem, relacjach z innymi ludźmi, zdrowiu fizycznym. i psychicznym.

Pracoholik nie potrafi odpoczywać, czas wolny stanowi dla tego udrękę. 

Osoba nadmiernie zaangażowana w pracę często uważa to za powód do dumy, a nie zaburzenie. 

Pracoholizm często pojawia się u osób niestabilnych emocjonalnie.

Przyczyny pracoholizmu

Tendencja do pracoholizmu bierze się z wczesnych uwarunkowań i doświadczeń, często z dzieciństwa. Pracoholikami zostają osoby, mające nadmiernie wymagających rodziców. Dzieci takie nauczyły się, że tylko swoimi osiągnięciami mogą zasłużyć na uwagę i miłość. Często dzieci takie obserwowały, jak któryś z rodziców był przesadnie zaangażowany w pracę.

Objawy pracoholizmu

  • zdominowanie przez pracę innych aktywności życiowych, w tym życia rodzinnego i społecznego,
  • życie w ciągłym pędzie, “z zegarkiem w ręku”
  • koncentracja myśli jedynie na celach do osiągnięcia i pracy. Brak zainteresowania wszystkim, czym praca nie jest,
  • wewnętrzny przymus intensyfikacji pracy, by osiągnąć lepsze samopoczucie i satysfakcję,
  • brak umiejętności lub blokada przed delegowaniem zdań,
  • brak kontroli nad czasem pracy,
  • praca wpływa na na strój i samopoczucie, jest kompensacją niskiego poczucia własnej wartości,
  • coraz większe zaangażowanie w pracę nie przynosi większego zadowolenia i satysfakcji z niej,
  • nieobecność w pracy powoduje lęk, napięcie, niepokój, poczucie winy, dyskomfort,
  • często zdarza się też praca w godzinach nocnych.

Konsekwencje pracoholizmu

Pracoholikowi najczęściej potrzeba dużo czasu, by zdać sobie sprawę z tego, że ma problem. Osoba taka zgłasza się po pomoc zazwyczaj dopiero wtedy, gdy ma już problemy z relacjami z innymi, jest przemęczona, cierpi na bezsenność, chwiejność nastroju, stany depresyjne lub lękowe. Jest wyczerpana fizycznie i psychicznie.

Hipnoza w pracoholizmie

Dzięki hipnozie w szybki sposób dotrzesz do emocji, przed którymi uciekałeś w pracę. Uświadomisz sobie z czym sobie nie radziłeś i od czego uciekałeś. Poznasz mechanizmy, które Tobą rządziły, a Ty nie zdawałeś sobie sprawy z ich istnienia. Dzięki hipnozie zmienisz przekonania na temat pracy, siebie, celu i sensu życia, a także nauczysz się nowych nawyków. Popracujemy nad Twoją samooceną, niezależną od pracy i osiągnięć. Dzięki hipnozie w szybki sposób osiągniesz życiowy balans, wyjdziesz z pracoholizmu i zaczniesz cieszyć się życiem!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *