Terapia anoreksji, leczenie anoreksji, hipnoterapia w anoreksji
Czym jest anoreksja?
Anoreksja to zaburzenie odżywiania, które najczęściej dotyka nastolatek. Anoreksja polega na świadomym ograniczaniem przyjmowania pokarmów i zmniejszaniem kaloryczności posiłków, które prowadzą do znaczącego spadku masy ciała i wychudzenia. Anoreksji towarzyszą liczne powikłania somatyczne, zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Nie jest związana z brakiem apetytu. Osoba cierpiąca na anoreksję odczuwa głód, ale odmawia jedzenia, by nie przytyć. Anoreksja jest symptomem, jest sposobem poradzenia sobie z jakimiś traumami, przykrymi i trudnymi doświadczeniami. Dotyczy najczęściej nastolatek i młodych kobiet.
Anoreksja często dotyczy dziewczyn, które mają konflikt z matką. Czują się nierozumiane, nieakceptowane i nieważne dla nich. Jest to coś, czego nie mogą „strawić”.
Przyczyny anoreksji
Przyczyn tego zaburzenia może być bardzo wiele.
Perfekcjonizm i wygórowane oczekiwania wobec siebie w różnych dziedzinach swojego życia. W szkole są to często prymuski. Wielu działaniom, jakie podejmują te nastolatki towarzyszy lęk przed niepowodzeniem i niepewność sukcesu.
Niska samoocena, nadwrażliwość, lękliwość, napięcie emocjonalne, podejrzliwość i brak zaufania do innych. Osoby z anoreksją cechuje często negatywna postawa wobec samych siebie, nadwrażliwość na krytykę, poczucie beznadziejności.
Niektóre osoby z anoreksją mogą wykazywać cechy obsesyjno-kompulsywne, które ułatwiają im trzymanie się ścisłej diety i rezygnację z jedzenia mimo głodu. Mogą też odczuwać wysoki poziom lęku i angażować się w restrykcyjne jedzenie, aby go zmniejszyć.
Nadmierna koncentracja na własnym ciele. Osoba taka ma zaburzone wyobrażenie własnego ciała. Ciągle żyje w przekonaniu, że ma nadwagę lub jest otyła. Skłonność do perfekcjonizmu prowadzi do przekonania, że nigdy nie jest wystarczająco szczupła. Nadmiernie koncentruje się na własnym ciele i cierpi z powodu lęku przed otyłością, który zaburza jej postrzeganie swojego ciała. Wagę swojego ciała traktuje jak wyznacznik poczucia własnej wartości. Problem jednak tkwi w tym, że waga dla anorektyczki nigdy nie jest dość niska, nigdy jej nie zadowala, a ciągłe jej zmniejszanie prowadzi do utraty zdrowia, a nawet do śmierci. Ważną kwestią dla osoby z takim symptomem jest wysiłek fizyczny, który umożliwia spalenie kalorii i pozbycie się kolejnych kilogramów. Treningi niestety często nie są dostosowane do możliwości odwodnionego organizmu, co jest kolejnym zagrożeniem dla zdrowia takiej osoby.
Konflikt z matką. Sytuacja/atmosfera w domu nie do przyjęcia i nie do zaakceptowania, na co dziewczynka nie ma wpływu i czego nie może zmienić. Konflikt niezrozumienia i braku porozumienia. „Nie mogę tego strawić” – jeśli dziewczynka jest bezradna i bezsilna w domu, decyduje się kontrolować to, co może. Własne ciało. Wagę. I robi to z premedytacją. Często manipuluje uczuciami bliskich, często jest w tym tak perfekcyjna, że doskonale wie, że stąpa po granicy. Małe wahnięcie wagi w dół może grozić szpitalem, więc ona utrzymuje wagę na minimalnym poziomie, ale wystarczającym, by jej nie hospitalizowano.
Jeśli w życiu dziewczynki dzieje się coś, na co nie ma wpływu, a z czym się nie zgadza, anoreksja jest wspaniałym sposobem, by móc mieć kontrolę. Dziewczynka z anoreksją manipuluje najczęściej uczuciami mamy. Bo anoreksja to konflikt matka-córka. Jeśli konfliktu nie da się rozwiązać w inny sposób, to pozostaje ostateczny – igranie na granicy zdrowia i życia, a chorobą czy śmiercią.
Terapia/leczenie anoreksji
Terapia anoreksji to czas, by zatrzymać się, przyjrzeć i zrozumieć co w systemie rodzinnym działa nie tak jak trzeba. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Równoległa terapia dziecka i mamy jest niezbędna do rozwiązania problemu.
Praca z dziewczynką polega na odnalezieniu źródła jej negatywnych emocji i umożliwienia bezpiecznego wyrażenia ich. Pracujemy też nad poczuciem własnej wartości i samooceną, a także nowym spojrzeniem na sytuację, w której jest.
Nieodzownym elementem terapii jest praca z mamą, która powinna uświadomić sobie, że „program mamy”, który realizuje w swoim domu, zamiast wspierać, powoduje problem dziecka. Pracujemy nad jej deficytami z dzieciństwa oraz nową – wspierającą postawą, która umożliwi wyjście z anoreksji córki.
Gdzie leczyć anoreksję?
Jeśli problem anoreksji dotyczy Ciebie lub Twojej córki, zapraszam na spotkania, które w atmosferze empatii pozwolą Wam uświadomić sobie i zrozumieć jakich zmian trzeba dokonać, by wyjść z anoreksji.
Pracuję w 2 gabinetach stacjonarnie, ale również online, więc odległość nie stanowi problemu.
Gabinet Hipnozy w Jeleniej Górze – Sosnówka, Liczyrzepy 49a
Gabinet Hipnozy Wrocław – Niedźwiedzia 4a/3d