Terapia nerwicy lękowej, leczenie nerwicy, hipnoterapia w nerwicy

Nerwica

Zaburzenia nerwicowe mają szerokie spektrum. Choroby zwane ogólnie nerwicowymi mogą mieć różny obraz, intensywność i charakter. Jest to zespół zaburzeń, prowadzący z czasem do odczuwania nieuzasadnionego lęku w każdej sytuacji życiowej.

Najczęściej występującą nerwicą jest nerwica lękowa i nerwica natręctw.

Nerwica lękowa wywołuje ataki paniki, którym towarzyszą: przyspieszona akcja, duszności,  serca, zawroty głowy, oblewające poty, uczucie drętwienia, derealizacja i/lub depersonalizacja. Osoba z taką nerwicą żyje w lęku przed niespodziewanym atakiem paniki.

Nerwica natręctw charakteryzuje się obsesyjnym wykonywaniem jakiejś czynności. Może to być sprawdzanie czy drzwi są zamknięte, czy kurki od gazu są przekręcone, mycie rąk czy obryzganie paznokci. Taka osoba jest świadoma i zdaje sobie sprawę z bezsensowności tych działań, ale jest wobec nich bezsilna i nie potrafi ich przestać powtarzać. To symptom ją kontroluje, a nie ona swoje zachowanie. Fakt ten powoduje ogromną frustrację, a jednocześnie bezradność wobec symptomu.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Mimo, że symptomy mogą być podobne u różnych osób, przyczyna problemu za każdym razem, u każdej osoby jest inna. U podłoża nerwicy lękowej najczęściej stoi trauma lub niezaspokojone potrzeby emocjonalne w dzieciństwie, separacja z rodzicami lub powielanie zachowań lękowych rodziców. Nasz umysł pamięta trudne przeżycia z przeszłości, gdy tracimy poczucie bezpieczeństwa, odczuwamy strach i niepokój już od pierwszych momentów życia. Nasz umysł pamięta również emocje, których doświadczała mama będąc w ciąży, czas porodu i każde inne wydarzenie, które zinterpretowaliśmy jako zagrożenie. Przyczyną takich emocji może być przeżyta trauma: wypadek, zagrożenie życia, przemoc czy nadużycia, ale też wygórowane oczekiwania rodziców, brak akceptacji i przynależności oraz poczucie odrzucenia. Często także przyczyną jest wewnętrzny konflikt między realnymi możliwościami osoby, a presją otoczenia lub konflikt powinności i woli. Powodują one bardzo silne, wewnętrzne napięcie.

Objawy nerwicy

Najczęstszymi objawami nerwicy są: pocenie się, czerwienienie, duszności i omdlenia oraz bóle brzucha występujące w sytuacjach stresowych. Objawy nerwicy wynikają z przeżywanych wewnątrz emocji: strachu, obawy, niepewności, przerażenia, stresu i wewnętrznego napięcia. Nerwica lękowa więzi człowieka w jego ciele i nie pozwala wyjść z domu. Paraliżuje i destabilizuje wszystkie aspekty życia. Może wywoływać przeróżne objawy somatyczne, które często myli się z innymi chorobami. Są one źródłem nieustannego lęku. Osoba zaburzona żyje w ciągłym strachu o swoje zdrowie i życie, co powoduje jeszcze większe nasilenie lęku. Nerwicę nasila też stres, niezdrowy tryb życia i wszelkie problemy, z którymi taka osoba nie radzi sobie. Stymulująco mogą działać wszelkie sytuacje związane z uczuciem wstydu, popełnienia błędu, porażki, upokorzenia czy odebrania godności. Lęk jeszcze bardziej rośnie, dlatego to błędne koło, z którego tak trudno się wydostać.

Osoby lękowe mają tendencję do pesymistycznego, negatywnego, czasem nawet katastroficznego myślenia. Osobowość lękliwa powoduje nadmierne skupianie się na sobie, ze szczególnym uwzględnieniem własnej gorszości, nieatrakcyjności i ułomności. Osoby takie są nieodporne na krytykę, spodziewają się ciągłej oceny przez innych, unikanie z tego powodu kontaktów społecznych i doszukiwania się problemów tam, gdzie ich nie ma.

Hipnoza w nerwicy – leczenie nerwicy

Terapia nerwicy lękowej jest bardzo indywidualna. Hipnoterapia i wykorzystanie regresji w nerwicy lękowej umożliwia dotarcie do przyczyny problemu, która może być wyparta i nieuświadomiona przez osobę. Odnalezienie przyczyny choroby i zrozumienie, co powodowało symptomy nerwicy umożliwia jej uzdrowienie u źródła i dokonanie potrzebnej transformacji. Niezbędna jest tutaj gotowość osoby do zmierzenia się i konfrontacji z trudnymi przeżyciami na poziomie emocji. Ale ich uświadomienie i zmiana niewątpliwie przyniesie ulgę i upragniony wewnętrzny spokój. W trakcie terapii osoba odkrywa również swoją własną siłę, o której zapomniała, dlatego czuła się bezsilna wobec problemu. Celem terapii jest odnalezienie wewnętrznego spokoju i pewność, że to już nie symptom ma nad osobą kontrolę, ale że to osoba decyduje jakich emocji chce doświadczać i jak reaguje.

Hipnoterapia w nerwicy – gdzie szukać pomocy?

Gabinet Hipnoterapii we Wrocławiu i Gabinet Hipnoterapii w Jeleniej Górze (Sosnówce) to miejsca, gdzie możesz skorzystać z hipnozy w leczeniu nerwicy. W atmosferze empatii i zrozumienia poprowadzę Cię do emocji, z których do tej pory nie zdawałaś/eś sobie sprawy, by je uleczyć u źródła. Kim jestem? Nazywam się Monika Sidorowska, jestem hipnoterapeutą. Transformuję życia ludzi. To nie Twoja wina, że Twoje dzieciństwo nie było idealne, ale to decydujesz co chcesz zrobić z tym, co nie pozwala Ci spokojnie żyć. Nie musisz już cierpieć i nie musisz się bać. Zasługujesz na spokojne i szczęśliwe życie. W razie pytań czy wątpliwości, pozostaję do dyspozycji: 602 421 406.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *