Wypalenie zawodowe

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe dotyczy każdej grupy zawodowej, nie tylko pracowników, ale też menedżerów wyższego szczebla. Syndrom wypalenia zawodowego to zespół objawów powstających w wyniku przeciążenia fizycznego i emocjonalnego, ale też zobojętnienia, nudy czy rutyny, których przyczyną jest praca. To stan, w którym wykonywana dotąd praca nie sprawia już przyjemności, a raczej męczy, zniechęca i powoduje wyczerpanie. Osoba cierpiąca na wypalenie zawodowe czuje się przepracowana, nie rozwija się zawodowo i staje się niezdolna do wykonywania swoich obowiązków. Osoba wypalona zawodowo przestaje radzić sobie z obowiązkami, traci zaangażowanie i poczucie kontroli nad sprawami zawodowymi. Staje się nieproduktywna i nierzadko rezygnuje z pracy. Psychicznie wypalenie objawia się nieradzeniem sobie z emocjami, niechęcią do pracy, niemocą, brakiem energii, motywacji do pracy oraz frustracją. Z czasem może pojawić się psychosomatyka: bezsenność, bóle głowy, problemy z sercem i ciśnieniem, choroba wieńcowa, problemy z układem pokarmowym, rozregulowanie hormonalne czy drżenie rąk.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Główną przyczyną wypalenia zawodowego jest długotrwały stres. Praca zawodowa, która początkowo sprawiała przyjemność, nadmiar obowiązków, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, brak czasu na odpoczynek mogą prowadzić do przewlekłego stresu. 

Poczucie, że jest się niezastąpioną osobą w firmie, branie na siebie zbyt wielu obowiązków, stawianie zbyt wysokich wymagań i dążenie do perfekcjonizmu zwiększa ryzyko wypalenia zawodowego. Nadgorliwość, ambicje, konserwatyzm, wykonywanie każdego zadania z wielkim zaangażowaniem, nieumiejętność odmawiania, samokrytycyzm oraz brak dystansu do problemów zawodowych mogą również przyczyniać się do szybkiego wypalenia.

Cechy indywidualne, takie jak niska samoocena, bierność, zależność i unikanie trudnych sytuacji nie są też bez znaczenia w przypadku tego syndromu. 

Wypalenie w pracy może także być spowodowane brakiem możliwości rozwoju i awansu. Dotyczy osób, które chciały w pracy wykorzystać swój potencjał i być kreatywne, jednak struktura firmy uniemożliwia im to. 

Objawy wypalenia zawodowego

Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym odczuwa dotkliwie syndrom niedzielnego popołudnia – przygnębienie i niepokój, które pojawiają się na myśl o powrocie do pracy. Niechętne wychodzenie do pracy, poczucie osamotnienia, izolacja, brak cierpliwości, drażliwość, poirytowanie, brak zadowolenia z siebie i poczucie winy mogą wpływać na relacje ze współpracownikami i klientami tej osoby. Codzienne zmęczenie i wyczerpanie prowadzą  do negatywizmu, izolacji i wycofywania się, unikania konfrontacji z klientami i przesuwania terminów spotkań. Osoba taka czuje się zawiedziona przez samą siebie, często czuje złość i ma poczucie winy w związku z zaistniałą sytuacją i brakiem sprawczości.

Pojawia się poczucie braku osobistych osiągnięć i sukcesów, przeświadczenie o braku kompetencji i negatywne postrzegania siebie. U takiej osoby może rozwinąć się depresja, a nawet mogą pojawić się myśli samobójcze. Żeby przetrwać w tak kiepskim samopoczuciu, osoba ta często sięga po używki. Wypalenie zawodowe niszczy nie tylko psychikę, ale i zdrowie fizyczne.

Hipnoterapia w syndromie wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe najczęściej nie ma jednej przyczyny i jest sprawą bardzo indywidualną. Może być związane nie tylko ze sprawami zawodowymi, ale ogólnym wypaleniem życiowym czy depresją. Osoba wypalona zawodowo często czuje negatywne emocje, ale niekoniecznie uświadamia sobie ich przyczynę. Hipnoza pomaga zidentyfikować źródło tego problemu i odpowiednio się nim zająć.

Dzięki hipnozie można też zmienić negatywne przekonania i myśli dotyczące własnej osoby, pracy i swoich kompetencji. Można stać się osobą świadomą swoich zasobów, ale też ograniczeń i asertywną – biorącą pod uwagę swoje samopoczucie i stawiającą granice. 

Hipnoterapia jest szybką i skuteczną metodą poradzenia sobie z nadmiernym stresem. Redukcja stresu pozwoli uzyskać wewnętrzny spokój i dystans do sytuacji.

Gdzie można skorzystać z terapii wypalenia zawodowego?

Zapraszam do 2 gabinetów stacjonarnych lub pracy online:

Gabinet Hipnozy we Wrocławiu

Gabinet Hipnozy w Jeleniej Górze

Hipnoza online

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *