Pozbycie się prokrastynacji

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja nie jest lenistwem. Prokrastynacja jest tendencją do odkładania obowiązków i niepodejmowania decyzji. Odwlekanie to problem emocjonalny, który prowadzi do stresu, niepokoju i zwątpienia w siebie. Chroniczne odwlekanie jest czymś innym niż przełożeniem mało istotnych zadań na później. Może stać się trwałym wzorem zachowania, który będzie wpływał na wszystkie aspekty życia: spóźnianie się do pracy czy niezapłacone na czas rachunki. Tendencja do odwlekania jest u niektórych osób tak mocno zakorzeniona, że często uznaje się ją za cechę charakteru. Zaawansowana forma prokrastynacji prowadzi do odkładania na inny czas wyzwań, decyzji, spełnienia marzeń, a to w konsekwencji może spowodować niską samoocenę, brak pewności siebie, nerwicę czy depresję, a także wpływać na podejmowanie ryzykownych zachowań. 

Na czym polega prokrastynacja?

Prokrastynacja jest działaniami mającymi na celu jak najdłuższe odwlekanie wykonania jakiegoś zadania.To nie jest tak, że nie chcesz czegoś zrobić. Chcesz, ale nie możesz. Coś Cię blokuje, dlatego zaczynasz robić coś zupełnie innego, by nie robić tego, co powinieneś. To mechanizm irracjonalnego autosabotażu. Zajmujesz się czymś przyjemniejszym, prostszym, ale nieistotnym w porównaniu z tym, co masz wykonać. Niewykonane na czas zadania kumulują się, powodując jeszcze większy stres i lęk przed nieporadzeniem sobie z tym wszystkim.

Kiedy prokrastynacja staje się problemem?

Każdy z nas czasem odkłada coś na później, ale odwlekanie staje się problemem wtedy, gdy znacząco wpływa na zaniedbywanie obowiązków. Prokrastynacja jest często mechanizmem ucieczki i unikania. 

Czym jest spowodowana prokrastynacja?

Prokrastynacja może być spowodowana perfekcjonizmem i łączącym się z nim lękiem przed porażką, oceną czy złą decyzją. Chęć zrobienia czegoś perfekcyjnie sprawia, że osoba taka traci czas na mało istotne szczegóły, ale nie przybliża się do celu. Nigdy nie jest zadowolona z efektów swojej pracy. 

Często też nadmierne planowanie sprawia, że osoba jest nim już wystarczajaco zmęczona, by zabrać się za działanie. Odwlekanie poprzez nadmierne planowanie może być też sposobem na ochronę własnej samooceny. 

Prokrastynację mogą również powodować Twoje własne przekonania dotyczące Twojej osoby, sukcesu, pieniędzy czy zasługiwania. Jeśli podświadomie wierzysz, że nie dasz rady, że nie podołasz czegoś zrobić, że nie jesteś wart czy nie zasługujesz na sukces i ewentualne pieniądze wynikające z niego, to zrobisz wszystko, żeby sobie samemu udowodnić, że tak właśnie jest.

Prokrastynację może również powodować 5 lęków:

  1. Lęk przed sukcesem – sprawia, że Ty sam stwarzasz sobie problemy, bariery, przeszkody, sabotujesz się z powodu wewnętrznej obawy przed zmianą. Potencjalny sukces to ryzyko większych oczekiwań ze strony środowiska czy pracodawcy. Lęk przed sukcesem może przerodzić się w nawyki dezorganizacyjne i ogólny brak produktywności. Człowiek jest zapracowany, zajęty robieniem rzeczy mało ważnych, zamiast skupiony na wykonaniu najważniejszego zadania. 
  2. Lęk przed porażką – to często odkładanie zadania do momentu, w którym jest już za późno na jego wykonanie. Osoba, która boi się porażki, boryka się z poczuciem bycia niewystarczająco dobrą. Obawia się, że nie spełni czyichś oczekiwań lub własnych wysokich standardów. To oczywiście prowadzi do odwlekania i przekładania zadania ze względu na przytłaczające emocje lub prowadzi do perfekcjonizmu. Perfekcjonizm z kolei powoduje, że na wykonaniu zadania spędzasz więcej czasu niż powinieneś, ale w Twoich własnych oczach zadanie i tak nie jest wykonane wystarczająco dobrze. 
  3. Lęk przed konfliktem, który potencjalnie może pojawić się podczas wykonywania zadania. Konflikt może być zewnętrzny (powiązany z innymi ludźmi) lub wewnętrzny (mający miejsce w Twoim umyśle i powiązany ze sprzecznymi interesami). Każdy z nich jest w stanie skutecznie zniechęcić Cię do wykonania zadania i osiągnięcia celu. 
  4. Lęk przed oceną – najczęściej wynika z braku poczucia własnej wartości i niskiej samooceny. Odwlekasz, ponieważ boisz się oceny czy krytyki innych osób. Martwisz się, co powiedzą o Tobie inni, jak zareagują na Twoje decyzje czy działania. Wolisz tkwić w strefie komfortu – nic nie robić i nie narażać się na ocenę innych niż wyjść przed szereg i ryzykować, że ktoś Cię źle oceni.
  5. Lęk przed nieznanym wynika z wszystkich innych pozostałych. Odnosi się do nieznanego. Nie wiesz co wyniknie z podjęcia decyzji lub wykonania zadania, dlatego nie podejmujesz tych kroków w kierunku realizacji celów i marzeń. 

Skąd bierze się prokrastynacja?

Symptom ten, jak każdy inny, ma swoją przyczynę (często w dzieciństwie). Dziecko, które wychowuje się w domu, zaspokajającym jego potrzeby emocjonalne – czuje się kochane, wspierane i zachęcane – zwykle nie boi się porażki. Wzrasta w poczuciu bezpieczeństwa, które w dorosłym życiu pozwala mu na podejmowanie prób i działanie, mimo rozczarowań i potknięć, jakie mogą się przytrafić. Mają świadomość ryzyka popełnienia błędu, a ten nie jest w stanie ich załamać. Ale są też osoby, które nie potrafią pogodzić się z niepowodzeniami. Te osoby w dzieciństwie często nie miały wsparcia. Na miłość i zadowolenie rodziców trzeba było zapracować dobrym zachowaniem czy dobrymi ocenami. Jeśli zrobiły coś źle, widziały i czuły niezadowolenie bliskich. Uwierzyły, że z nimi jest coś nie tak. Te osoby wolą unikać wyzwań i boją się ryzyka. Dla nich rezygnacja jest „bezpieczniejsza” niż ryzyko i ewentualne upokorzenie – udowodnienie sobie po raz kolejny, że są do niczego.

Jakie są konsekwencje prokrastynacji?

Konsekwencją nie zrobienia tego, co powinieneś jest poczucie winy i wyrzuty sumienia, które obniżają Twoją samoocenę. Szukając wymówek, unikasz porażki, ale unikasz także sukcesu, który bez chociażby próby zrobienia czegoś jest niemożliwy. 

Jak pokonać prokrastynację?

Najkrótszą drogą do pozbycia się odwlekania jest odnalezienie przyczyny i jej przepracowanie. Jeśli nie wiesz co stanowi Twój problem i skąd się wziął – walczysz. Walczysz sam ze sobą. A efekty? Ty sam oceń jakie są efekty takiego podejścia. Hipnoza jest tym „narzędziem”, które pozwala szybko dotrzeć do przyczyny problemu i szybko ją naprawić. Zmienić Twoje nastawienie.

Gdzie leczy się prokrastynację?

Jeśli gotowy jesteś pozbyć się nawyku odwlekania i odkładania na później, zapraszam Cię do spotkania z samym sobą. Uświadomisz sobie i zrozumiesz co do tej pory hamowało Cię lub blokowało i przepracujesz to. Gdzie możemy się spotkać?

Gabinet Hipnozy Wrocław (Niedźwiedzia 4a/3d)

Gabinet Hipnozy Sosnówka (Jelenia Góra)

Gabinet Hipnozy Online – odległość nie stanowi problemu

Umów się na spotkanie lub na bezpłatną konsultację telefoniczną!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *