Slide 1
O Hipnozie

Czy głębokość transu ma wpływ na skuteczność?

Stan transu hipnotycznego to po prostu zmieniony stan świadomości. Jesteś w nim kilkukrotnie każdego dnia i nawet tego nie zauważasz. Bo to naturalny stan umysłu. Więc nie czekaj, że w trakcie sesji po wypowiedzeniu kilku słów przeze mnie i lekkim rozluźnieniu ciała nagle zobaczysz fajerwerki czy przekroczysz bramy niebios. To bzdury. Każdy z nas odczuwa trans na swój własny sposób. Ale Ty będąc w nim nie jesteś w stanie subiektywnie określić jego głębokości. By móc go ocenić, należałoby przyłożyć Ci elektrody i zmierzyć częstotliwość fal mózgowych. Ale nie o głębokość transu przecież w tym wszystkim chodzi, lecz o proces transformacji emocji. W trakcie procesu będziesz wchodził jeszcze głębiej w trans (koncentrację uwagi) i z niego wychodził. Ale nie o głębokość transu tak naprawdę chodzi w naszym spotkaniu, ale o osiągnięcie Twoich celów. Dlatego pozwól procesowi się „dziać” i odpuść sobie oczekiwania co do samej hipnozy.

Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, którego doświadcza każdy z nas, często nie zdając sobie z tego sprawy. Przypomnij sobie, jak się czujesz, gdy jesteś mocno skoncentrowany na tym, co robisz, gdy czytasz ciekawą książkę, oglądasz interesujący film czy jedziesz autem i zamyślasz się tak, że nie kontrolujesz czy jedziesz we właściwym kierunku. To właśnie hipnotyczny trans, który polega na koncentracji uwagi. Trans hipnotyczny to stan świadomości udziałem uwagi, która jest mocno zogniskowana na określonych bodźcach (emocjach), a świadomość bodźców pochodzących spoza obszaru zogniskowania uwagi jest znacznie ograniczona oraz funkcja krytyczna świadomego umysłu zostaje częściowo zawieszona. Trans hipnotyczny to stan, w którym osoba zahipnotyzowana ma zwiększoną zdolność reagowania na sugestie, które są zgodne z jej systemem wartości i potrzebami. Hipnoza to praca z emocjami, doświadczeniami, przeżyciami, wzorcami myślenia, schematami reagowania i działania, przekonaniami i blokadami.

Hipnoterapia polega na dotarciu do przyczyny naszego problemu poprzez regresję hipnotyczną i „naprawienie” jej w naszym umyśle. Nasza tożsamość, to, jacy jesteśmy dzisiaj – zostało uwarunkowane w przeszłości. Nasz umysł działa jak komputer. Na twardym dysku naszego umysłu, czyli w podświadomości nagrane są wszystkie wydarzenia z naszego życia od momentu naszego poczęcia. Skumulowane emocje, z którymi nie poradziliśmy sobie w przeszłości, stanowią źródło problemów w teraźniejszości.

Hipnoza to pewnego rodzaju umowa, zahipnotyzowany zostać może każdy, kto wyrazi taką chęć. Hipnoterapeuta oczekuje współpracy, czyli podążania za jego sugestiami. Na skuteczność procesu wpływ ma zrozumienie, czym jest hipnoza, pozbycie się obaw, błędnych przekonań i zaufanie do terapeuty.
Niektórzy twierdzą, że nie są podatni. Podatność, to tylko kwestia chęci i nastawienia mentalnego. Podatny na hipnozę jest każdy (sprawny umysłowo i z IQ powyżej 70), jeśli tylko wyrazi sobie na to przyzwolenie.

Asocjację – jesteś bardziej skoncentrowany na tym, co dzieje się wewnątrz Ciebie. Masz łatwiejszy dostęp do wspomnień, emocji i przekonań. Jesteś bardziej świadomy swoich mechanizmów i schematów działania.

Dysocjaję, czyli większe odcięcie od tego, co dzieje się na zewnątrz. Przestajesz interesować się tym, co dzieje się w gabinecie i jakie odgłosy dobiegają z zewnątrz, ponieważ większość Twojej uwagi pochłania proces, który dzieje się w Tobie.

Bycie bardziej podatnym na sugestie dzięki obejściu funkcji krytycznej świadomego umysłu. Ale jest tu pewna ważna kwestia: Twoja postawa mentalna: „sugestia jest dla mnie dobra i wiem, że będzie na mnie działać”.

Podświadomość nie jest żadnym odrębnym bytem w Twojej głowie. Podświadomość to zbiór procesów psychicznych, które dzieją się automatycznie, często poniżej progu Twojej świadomości. Dopiero ich uświadomienie sobie sprawia, że stają się dla Ciebie dostępne. Podświadomość to zbiór wszystkich Twoich emocji, przeżyć i doświadczeń z całego życia. Tutaj przechowywane są również nieadaptacyjne schematy zachowań z dzieciństwa. Przez pryzmat tych doświadczeń podświadomość interpretuje bieżącą sytuację i uruchamia mechanizmy z przeszłości. Podświadomość to również pamięć emocjonalna, komórkowa i mięśniowa. To przez tę pamięć, podczas interpretacji różnych wydarzeń, mogą być uruchamiane w ciele różne reakcje (ścisk w żołądku, pocenie się, gula w gardle).

Nie możesz znaleźć odpowiedzi?
Zadaj mi pytanie!
Zobacz politykę prywatności

Blog