Jestem Certyfikowanym Hipnoterapeutą OMNI Hypnosis Training Center oraz Coachem. Posiadam certyfikaty National Guild of Hypnotists (najstarsza i największa organizacja hipnozy na świecie), National Board Of Hypnosis Education And Certification (organizacja nadzorująca jakość edukacji i certyfikacji w dziedzinie hipnozy), Barw Umysłu oraz Renegade Hypnotist – Working with erotic and sexual hypnosis. Studia podyplomowe z Coachingu skończyłam na Uniwersytecie SWPS. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą trzech córek

Bruksizm/zgrzytanie zębami

 

Zgrzytanie zębami oraz ścisk szczęki, spowodowane nadmiernym napięciem mięśni żwaczy nie są spowodowane owsikami, jak to do niedawna kojarzono. Bruksizm to objaw psychosomatyczny, spowodowany niewyrażony emocjami.

 

Skąd się bierze bruksizm?

 

Często symptom ten sięga jeszcze dzieciństwa, gdy dziecko nie ma możliwości mówienia i wyrażania swoich uczuć i potrzeb. Takie dziecko wychowuje się w przekonaniu „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Często dziecko boi się, że gdy powie co naprawdę myśli, czuje albo potrzebuje, to straci miłość lub akceptację mamy czy taty. Tłumiona złość i gniew oraz „trzymanie języka za zębami” powodują napięcie, które ściska zęby.

Emocje człowieka z bruksizmem są najczęściej nieuświadomione. Osoba zapytana o dzieciństwo wyciąga wnioski nie mające nic wspólnego z emocjami. Analizując i racjonalizując świadomym umysłem wierzy, że rodzice bardzo kochali, byli dobrymi ludźmi, zależało im na jej dobru i chcieli wychować ją jak najlepiej. To oczywiście może być prawda, ale symptomu nie powodują wnioski, a emocje, które zapamiętało ciało. Gdy dziecko czuje złość lub gniew, że nie może powiedzieć co czuje, napina się i to napięcie zostaje w ciele tak długo, aż czasem już dorosły człowiek zrozumie skąd się wzięło i zechce zrobić z nimi porządek.

Symptom ten może również powstać w dorosłym wieku, gdy w rodzinie lub pracy doświadczamy zdarzeń i sytuacji, o których nie możemy rozmawiać. Może to być jakaś tajemnica rodzinna (rodzinne „brudy” – romanse, zdrady, aborcje, konflikty) lub zachowania albo tajemnice w firmie, do których nie możemy się nikomu przyznać. Tłumione i niewyrażone emocje związane z tymi sytuacjami sprawiają, że zęby zaciskają się.

 

Jak pozbyć się bruksizmu?

 

By móc uwolnić i przetransformować często nieuświadomione emocje, trzeba wrócić do emocji dziecka lub dorosłej osoby i wyrazić to wszystko, czego nie można było wyrazić wtedy.

Każdy ma prawo do własnego zdania i własnych uczuć oraz do dobrego samopoczucia w życiu. Długotrwałe noszenie w sobie nieprzepracowanych emocji prowadzi do zgrzytania zębami w nocy, a w konsekwencji do starcia i uszkodzenia zębów. Konsekwencje nadmiernego napięcia żuchwy ma wpływ na całe ciało. Może powodować migreny, problemy z kręgosłupem czy nawet stawami.

Pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie tego wszystkiego, co nieuświadomione i wyparte. Gdy w końcu pozwolimy emocjom dojść do głosu, zaistnieć w ciele i przepuścić je przez nie, w końcu doświadczamy ulgi i rozluźnienia, a symptom po prostu znika.

Jeśli i Ty masz podobny problem i nie potrafisz sobie poradzić z nadmiernym napięciem mięśni, zgrzytasz zębami lub zaciskasz szczękę – zapraszam Cię w podróż do zrozumienia samego siebie. Masz prawo i zasługujesz na spokojne i szczęśliwe życie.

 

Gdzie leczy się bruksizm?

 

Leczenie bruksizmu:

Gabinetu Hipnoterapii we Wrocławiu – Wrocław, Niedźwiedzia 4a/3d

Gabinetu Hipnoterapii w Jeleniej Górze – Sosnówka, ul. Liczyrzepy 49a.

Swojego problemu możesz również pozbyć się pracując ze mną online.